Marka lokalna

Piwo regionalne Browaru Stodoła

Browar Stodoła zlokalizowany jest niewielkiej, ale bardzo urokliwej wsi Libusza tuż obok Gorlici jest pierwszym w powiecie gorlickim browarem rzemieślniczym, działającym również na zasadzie Inkubatora Przetwórstwa Lokalnego. Zaprojektowany został tak, by w pełni wykorzystać możliwość niewielkiej przestrzeni budynku będącego dawną stodołą. Wszystkie piwa produkowane w browarze są wyłącznie przy użyciu naturalnych składników. Są to piwa niefiltrowane, naturalnie nasycone dwutlenkiem węgla, warzone według dawnych ale i autorskich, stale udoskonalanych receptur, od całkowicie słodowych z samej brzeczki nastawnej po piwa smakowe oraz od bezalkoholowych po mocarzy piwnych sięgających 12%, od piw jasnych po piwa ciemne i gęste.

Poznajcie piwa rzemieślnicze Browaru Stodoła:

1) Libuskie „Myntne” – piwo pszeniczne, nawiązujące do łanów pszenicy uprawianej w Libuszy (znajdujących się na etykiecie).

2) Blask Łukasiewicza – lager, nawiązujący do potentata przemysłu naftowego Ignacego Łukasiewicza nierozerwalnie związanego z Gorlicami (portret wraz z pierwszą na świecie lampą naftową zostały umieszczone na etykiecie).

3) Pogórzańskie – IPA, nawiązujące do regionu i folkloru Pogórza, przede wszystkim do zespołu Pogórzanie z Gorlic (na etykiecie znajdują się członkowie tegoż zespołu), ale i do Beskidu Niskiego – krainy niezwykle urozmaiconej zarówno krajobrazowo, kulturowo jak i kolorystycznie.

4) Rzezimieszek – piwo marcowe, nawiązujące do średniowiecznych grup rekonstruktorskich (w mowie średniowiecznej rzezać mieszek oznaczało przywłaszczanie czyjegoś mienia, na etykiecie w średniowiecznych strojach znajdują się rekonstruktorzy historii odtwarzający taką scenkę).

5) Pivo Žižkove – pils czeski nawiązujący do Jana Žižki przywódcy i stratega taborytów w czasie średniowiecznych wojen husyckich (na zdjęciu wizerunek Jana Žižki).

6) Czerwony Topór – irish red ale w kolorze czerwonym z wyetykietowanym kacim toporem nawiązujące do urzędującego w średniowiecznym Bieczu Mistrza Świętej Sprawiedliwości (kata)

7) Trzeźwy Woźnica – american brown ale to jedyne i niepowtarzalne ciemne piwo bezalkoholowe (gra słów – w dawnych czasach ciężko było zastać trzeźwego woźnicę w tym przypadku powożącego zaprzęg na etykiecie).

8) Zalasowiak – american lager nawiązujący do rubasznych, niejednokrotnie kończących się bijatyką zabaw dworskich (na etykiecie rekonstruktorzy historii odtwarzający rubaszną scenkę).

9) Hey Gringo – helles bock nawiązujący do początków mieszania piwa z różnymi odmianami innych alkoholi (w tym przypadku tequili). Z tequilą kojarzony jest przede wszystkim Meksyk, a więc i tutaj nie mogło zabraknąć nawiązania do obecnej flagi kraju jak i rubasznego meksykanina.

10) Libuskie Miodowe – to początek słodkich piw produkowanych w browarze. Na etykiecie plastry miodu wraz z miodownikiem. W piwie znajduje się imponująca ilość miodu gryczanego wynosząca 10% brzeczki nastawnej.

11) Libuskie Malinowe – piwo uwarzone na pulpie malinowej (rozdrobnionych owocach maliny) oczywiście niesłodzonych i niekonserwowanych.

12) RIS Wędzona Śliwka przez niektórych uważany za króla piw to mocarz o bardzo wysokim ekstrakcie i konkretnym poziomie alkoholu. Uwarzony zgodnie z XVII w. recepturą przeznaczoną na carskie pałace.

13) 0% APA Wiśnia – czarna porzeczka to kolejne wydanie słodkiego piwa tym razem w wersji bezalkoholowej. Na etykiecie owoce wiśni i czarnej porzeczki tak często uprawianych na ziemi gorlickiej.